Gdzie założyć sklep internetowy?

Masz pytania?
Chętnie pomożemy przeanalizować Twój aktualny hosting i dobrać rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.
tel: 22 299 2015
Pomoc
gdzie założyć sklep internetowy

Decyzja o założeniu sklepu internetowego podjęta… Teraz musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie, gdzie założyć sklep internetowy? Rozwiązań jest sporo, a dzielą się na dwie główne kategorie. W tym artykule dowiesz się, jak je rozróżnić i na co zwrócić uwagę.

Platforma SaaS czy samodzielny hosting?

Szukając odpowiedzi na pytanie, gdzie założyć sklep internetowy, musisz rozważyć dwie główne kategorie:

 • platforma SaaS
 • sklep hostowany samodzielnie

Pierwsza opcja oznacza, że Twój sklep będzie dostępny w formie aplikacji jako usługa (SaaS – ang. software as a service). Otrzymasz dane do logowania i zarządzania sklepem. Cała infrastruktura będzie natomiast zarządzana przez właściciela platformy. Z pewnością rozwiązanie takie jest wygodniejsze, ale jednocześnie wymaga akceptacji kompromisów oraz braku pełnej niezależności.

gdzie założyć sklep

Sklep hostowany samodzielnie oznacza, że korzystasz z oprogramowania, które instalujesz na własnym serwerze. Jesteś w takim rozwiązaniu “panem i władcą”, ale wiąże się to z pewną odpowiedzialnością. Możesz dowolnie rozwijać swój sklep, ale czasami możesz potrzebować do tego programisty. Serwery skonfigurujesz według własnego życzenia, ale czasem możesz potrzebować pomocy administratora.

Gdzie najlepiej założyć sklep internetowy?

Platforma SaaS

Pierwsze, co przychodzi na myśl jako odpowiedź na pytanie, gdzie założyć sklep internetowy, to jedna z platform SaaS. Nic dziwnego, obecnie są one najlepiej rozpromowane w internecie. Oferta tego typu platform jest prosta i przystępna, a próg wejścia jest niski.

Przykładowe platformy SaaS dostępne na polskim rynku to:

Skoro platformy SaaS mają tak wiele zalet, dlaczego wciąż właściciele sklepów decydują się na tradycyjne, samodzielnie hostowane rozwiązania? Dzięki temu unikają oni:

Wybierając platformę SaaS musisz pamiętać, że wykupujesz jedynie dostęp do systemu usługodawcy. Nie masz wpływu na to, jakie funkcjonalności będą rozwijane w ramach danej platformy, a jakie nie. Może okazać się, że pewnych rozwiązań nie uda Ci się wdrożyć lub ich wdrożeniem zostaniesz obciążony wysoką kwotą.

Druga sprawa to potencjalnie wysokie koszty. Choć pakiety na start są bardzo tanie (niektóre platformy oferują wręcz pakiety darmowe), o tyle wraz z rozwojem sklepu koszty rosną. Abonament za sklep może wynosić nawet od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

gdzie założyć sklep online
Przykładowy cennik jednej z platform SaaS

Ostatnią wadą rozwiązań typu platforma SaaS jest zamknięcie się na wybranego dostawcę. Jak już wiesz, platforma ma swoje ograniczenia. Może okazać się, że nie masz możliwości zatrudnienia programisty, który wdrożyłby potrzebną Ci funkcjonalność. To jednak nic. Gorzej gdy natykając na liczne ograniczenia zechcesz przenieść swój sklep na inną platformę, a okaże się to niemożliwe lub ponadprzeciętnie czasochłonne.

Zatem przy okazji wyboru platformy dla sklepu koniecznie zwróć uwagę na dostępne integracje takie jak:

 • bramki płatności
 • firmy kurierskie
 • narzędzia marketingowe
 • eksport danych sprzedażowych i klientów
 • certyfikaty jakości (np. Trusted Shops)

Rozwiązanie hostowane

Zamiast wybierać gotową platformę, możesz wybrać otwarte oprogramowanie takie jak:

 • WooCommerce
 • Prestashop
 • Magento

Jest to oprogramowanie dostępne za darmo, które musisz zainstalować na własnym hostingu, np. na madhosting.pl. Zaletami takiego rozwiązania są:

 • pozostajesz właścicielem wszystkich danych i oprogramowania
 • możesz dowolnie rozbudowywać swój sklep
 • nie ponosisz opłat stałych (poza hostingiem)

 

Wbrew pozorom decydując się na to rozwiązanie, wcale nie musisz posiadać bogatej wiedzy technicznej. Uruchomienie sklepu na przykład na WooCommerce jest proste, a do jego rozbudowy możesz wykorzystać gotowe wtyczki. Możesz też wykupić gotowy pakiet sklepowy na bazie WooCommerce, na przykład w Opiekunie Bloga.

Dzięki temu, że platformy takie jak WooCommerce czy Prestashop są rozwiązaniami otwartymi, znajdziesz wielu specjalistów, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu problemów, które ewentualnie napotkasz.

Wsparcie uzyskasz również nieodpłatnie na takich grupach jak WooCommercePL.

To jak? Gdzie ostatecznie założyć sklep internetowy?

Dobrze zastanów się, gdzie założyć sklep internetowy. Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich preferencji: wygoda czy niezależność, brak odpowiedzialności czy pełny dostęp do systemu? Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w podjęciu decyzji.

5 1 vote
Article Rating
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments